Home Akupunktúra Akupunktúrne body

Akupunktúrne body

Akupunktúrne body

Pozdĺž dráh sa nachádza viac ako 300 akupunktúrnych bodov a existujú aj body mimo dráh nazývané extrabody, z ktorých každý má svoj špecifický terapeutický účinok. Napríklad akupunktúrny bod Hegu (LI4) na dráhe Hrubého čreva, ktorý leží na chrbte ruky medzi palcom a ukazovákom je jeden z hlavných a často pichaných bodov a jeho hlavným účinkom je redukovať všetky bolesti v hornej polovici tela hlavne na hlave. Akupunktúrny bod Shenmen (HT7) na dráhe Srdca, lokalizovaný na vnútornej strane zápästnej ryhy, je sedatívny bod a používa sa na ukľudnenie. Použitie akupunktúreno bodu Yongquan (KI1) v praxi som videla náhodou pri sledovaní televízie, keď sa jeden športovec v púšti ťažko zranil a vrtuľník ho prevážal v šoku do vzdialenej nemocnice. Popri podávaní prvej pomoci jeden zo záchrancov neustále tlačil prstom na tento bod, čím sa snažil udržať pacienta pri vedomí.

Najdôležitejšími môžeme nazvať tie akupunktúrne body, ktoré sa používajú najčastejšie. Okrem už všetkých vyššie spomínaných bodov sú to napríklad body na bruchu od pupka nadol. Toto miesto je známe aj pod názvom spodný Dantian. V jeho strede leží bod Guanyuan (Ren4), ktorý je bodom pôvodu a silne dopĺňa pôvodnú Qi. Iný názov preň je aj Brána života. Kúsok nad ním je bod Qihai (Ren6) – tzv. More Qi a v pupku sa nachádza ďalší dôležitý bod oblasti spodného Dantianu Shenque (Ren8) – tzv. Brána ducha alebo Spojenie Qi. Treba poznamenať, že pupok sa nikdy nepichá ihlou ale len "moxuje" (Moxibuscia) a to nepriamo nad kožou, alebo cez soľ, plátok zázvoru alebo cesnaku. Moxovanie týchto bodov udržuje človeka vo forme a má omladzujúce účinky.

Športovcom vie akupunktúra pomôcť od bolesti kĺbov a svalov, pričom sa napichávajú bolestivé miesta, čím sa prekrví daná oblasť a poškodené tkanivá môžu rýchlejšie zregenerovať. Sú aj také akupunktúrne body, ktoré sa u nás vôbec nepichajú, hoci sú to body so zaujímavými účinkami. Napríklad, Číňania poznajú jeden empirický bod, ktorí pichajú utopeným ľuďom. Tento bod ich vie navrátiť k životu.