Home Články v médiach Nástrahy leta z pohľadu TČM

Nástrahy leta z pohľadu TČM

LIEK, júl 2010

... alebo, ako horúce a vlhké počasie vplýva na náš organizmus.

 

Marcela Klevarová: Nástrahy leta z pohľadu TČMLeto je pre nás synonymom oddychu, slnka a vody. Tešíme sa, že budeme tráviť viac času v prírode, na horách alebo pri vode. Vyzbrojení množstvom rád a informácií snažíme sa znížiť všetky riziká leta a dovolenkového obdobia na minimum. Chránime sa proti agresívnemu slnečnému žiareniu, úpalu, úžehu, dodržiavame pitný režim. Väčšina z nás prežije leto bez akýchkoľvek zdravotných problémov. A ak nejaké má, väčšinou sa s nimi nechváli. Prečo je to tak a aký je pohľad Tradičnej čínskej medicíny  na typické letné ochorenia, ktoré vznikajú z prílišnej vlhkosti a horúčosti?

V prvom rade ich môžeme rozdeliť na dva typy a to ochorenia z vnútornej vlhkej horúčosti a z napadnutia vonkajšou vlhkou horúčosťou. Vnútorná vlhká horúčosť sa generuje vo vnútri tela z nerovnováhy medzi yinovými a yangovými orgánmi. Hlavným prejavom môžu byť ochorenia ako žltačka, kolitída, hnačka, krv v stolici, problémy s močením – pomalý prerušovaný prúd moču, vaginálne výtoky, vlhké ekzémy a bolesť žalúdka, horúčka je len mierna alebo žiadna. Hoci patológia vzniká v Slezine a Žalúdku, môže neskôr postihnúť hociktorý orgán.

Úplne na inom princípe vznikajú ochorenia z napadnutia vonkajšou vlhkou horúčosťou, ktorá sa najčastejšie prejavuje na konci leta a začiatkom jesene, kedy je vlhké a horúce počasie. Vlhko a teplo v ovzduší najprv napadne obrannú vrstvu tela a následne vnikne do nasledujúcej vrstvy a to vrstvy Qi.  Najprv sa prejaví na funkcii Sleziny a Žalúdka, ale ak tam zotrvá dlho a neodstráni sa, môže sa presunúť do hlbších vrstiev tela a postihnúť Osrdcovník alebo až Srdce. Tu sú prejavy trochu odlišné ako pri prejavoch vnútornej vlhkosti. V počiatočnom štádiu je horúčka a averzia ku chladu, tá sa neskôr mení na nejasné otupené vedomie a v pokročilom štádiu môže vyústiť do kožných škvŕn, kŕčov, až delíria. Z pohľadu západnej medicíny sem môžeme zaradiť ochorenia ako týfus, paratýfus, leptospiróza, chrípka. Z ostatných typických príznakov možno vymenovať pocit ťažkého tela, celková malátnosť, rozpínavé pocity v hrudi alebo žalúdku, nechutenstvo. Zvyčajne sa tento typ ochorenia objavuje počas neskorého leta, keď je vlhko a teplo najväčšie. Ale, napríklad takéto typické počasie bolo pred nedávnom začiatkom júna, keď po silných dažďoch prišli tropické horúčavy a nastali neznesiteľné vlhké a horúce dni. Mnohí sme sa cítili unavení, apatickí a mali sme problémy s riedkou stolicou, ktorá nás obťažovala niekoľko krát za deň. Pravdaže, tento stav sa nijak špeciálne nerieši, čo však môže vyústiť postupom času do závažných ochorení, ktoré spomeniem na konci článku.

Na rozdiel od samotného patogénu horúčosti, ktorá postihuje primárne Pľúca, centrom patológie vlhkej horúčosti je dvojica orgánov v strednom žiariči Žalúdok – Slezina. Aby sa samotné ochorenie prejavilo, musí byť prítomná aj určitá vnútorná vlhkosť v tele. Tú si často zapríčiníme práve v lete nesprávnou stravou. A to jednorazovou nadmernou alebo dlhodobou konzumáciou príliš studených, pálivých alebo mastných jedál. Tak sa organizmus stane ešte viac náchylným a citlivým na extrémne počasie leta a začnú sa prejavovať už spomínané príznaky ako averzia na chlad, zimnica, horúčka, rozpínanie v žalúdku, malátnosť, pastózna stolica, pocit ťažoby v tele, bolesti svalstva, sucho v ústach ale bez potreby napiť sa.

Podľa toho, v ktorej časti tela je vlhko akumulované, menia sa aj sprievodné príznaky.

  • Vlhko v hornom žiariči ( oblasť hrudníka) sa prejavuje neustávajúcimi teplotami, averziou ku chladu, ťažobou a bolesťou hlavy, závrate, zaľahnutie v ušiach, rozpínanie v hrudi, letargia.
  • Vlhko v strednom žiariči ( oblasť žalúdka) sa prejavuje rozpínaním v žalúdku a bruchu, bolesťou žalúdka, nechutenstvom, nauzeou, vracaním, pastóznou stolicou, malátnosťou.
  • Vlhko v dolnom žiariči ( oblasť spodnej časti brucha) zapríčiňuje problémy s močením, moču je málo, môže byť zakalený, môže byť potenie v oblasti pohlavných orgánov alebo veľký vaginálny výtok.

Keďže vlhká horúčosť je patogén, ktorý vznikol z dvoch úplne povahovo odlišných patogénnych činiteľov horúčosť ( yangový) a vlhkosť ( yinový), liečba je náročná a komplikovaná. Je treba určiť, ktorý z patogénnych činiteľov práve prevláda. Ak horúčosť, tá sa prejavuje viac v Žalúdku. Ak vlhkosť, tá sa prejavuje viac príznakmi od Sleziny. Ak je žalúdok a slezina príliš slabá, generuje to ďalšiu vlhkosť vo vnútri a to sa prejavuje zvýšenou poobedňajšou teplotou, nepravidelnou stolicou raz  za niekoľko dní alebo častou riedkou stolicou sprevádzanou pocitom neúplného vyprázdnenia.

Problémom pri tomto type ochorenia z vlhkej horúčosti v lete je to, že ochorenie sa vyvíja pomaly a pozvoľna. Ak sa nerieši hneď, vlhká horúčosť prenikne do hlbších vrstiev organizmu, poškodzuje Slezinu, oslabuje jej funkciu transformovať a transportovať telesné tekutiny. Druhotne sa oslabuje tvorba Qi a krvi a telo sa ešte viac vyčerpáva a nie je schopné bojovať s patogénnom vo vnútri tela – vlhkou horúčosťou. Tá nakoniec môže zaútočiť niekoľkými smermi.

  • Ak napadne Pečeň a Žlčník, prehradí sa tok žlče a vzniká žltačka.
  • Ak vlhká horúčosť zaútočí nahor na Osrdcovník a Srdce, postihne ducha, čo vedie k zatemneniu mysle až delíriu ( napr. epidemické nákazlivé ochorenia).
  • Ak vlhká horúčosť zaútočí naspäť na povrch tela – na kožu, prejaví sa to potničkami ( prípadne vlhkým ekzémom).

Určite nám je všetkým jasné, že kde je dostatočne vlhko a teplo, tam sú ideálne podmienky na množenie baktérií alebo vírusov. Preto práve v období, keď je vlhko a horúco, si musíme dávať väčší pozor, aby sme organizmus udržali v rovnováhe a nerobili žiadne stravovacie excesy. Jedno chladné mochito s ľadom v horúci parný deň nám môže tak „rozhádzať“ Qi Žalúdka a Sleziny, že ani dodatočná diéta nám nemusí pomôcť. Možno niekto z vás už zažil, že po dobrom ľadovom nápoji sa mu začala točiť hlava a bolo mu zvláštne od žalúdka aj niekoľko hodín. Nerozumieme, prečo máme nepríjemné pocity v žalúdku, prečo sme malátni a neschopní hocičo spraviť. Teraz to už ale budeme vedieť. Nahromadila sa nám vlhkosť vnútri zo stravy a vonkajšia vlhkosť a horúčosť z počasia.

Preto ešte raz zdôrazňujem, hlavne počas horúcich a vlhkých letných dní si dávajte pozor na to, čo konzumujete, na extrémne ľadové nápoje, na príliš pikantné alebo mastné jedlá. Dobrým indikátorom vám bude vlastný jazyk. Ak máte na jazyku hrubý mastný biely alebo už dokonca nažltlý povlak, vlhkosť alebo vlhká horúčosť sa už hromadí vo vnútri vášho organizmu. Vtedy si spomeňte na svoj žalúdok a snažte sa byť naň lepší. Jednoduchá pomôcka je - jedzte to, čo by ste dali papkať svojmu malému dieťaťu.

Stiahnite si článok tu:ico_pdf