Home Aktuálne články Ranná nevoľnosť a TČM

Ranná nevoľnosť a TČM

Tehotné ženy často trpia v prvom trimestri rannými nevoľnosťami. V lepšom prípade len nauzeou v horšom prípade až zvracaním, neschopnosťou jesť alebo piť. To môže viesť až k dehydratácii a metabolickému rozvratu organizmu.

Liečba Tradičnej čínskej medicíny sa zameriava v tomto prípade na posilnenie Sleziny a harmonizáciu žalúdka, stiahnutie vzbúrenej Qi, ktorá sa obrátila nahor, ukľudnenie Qi v mimoriadnej dráhe Chong Mai a ukľudnenie plodu.

Základné príčiny podľa TČM sú:

  • Prázdnota Sleziny a žalúdka
  • Disharmónia Pečene a žalúdka, keď príliš silná Pečeň útočí na žalúdok a obracia Qi žalúdka nahor
  • Prázdnota Qi a jinu ( myslí sa Obličiek)

Slezina spolu so žalúdkom zodpovedá za stúpavo-klesavé pohyby. Qi žalúdka smeruje nadol a Qi Sleziny smerom nahor. Ak je Pečeň príliš „prejangovaná“, útočí na žalúdok a môže obrátiť tok Qi naopak smerom nahor. Tak vzniká pocit nevoľnosti až zvracanie.

Ak je oslabená Slezina a jej sila smerovať Qi nahor, plod klesá nadol a hrozí potrat.

Posilňovať Slezinu a žalúdok môžeme aj stravou – obilné kaše, placky, polievky  zahusťované obilninou. Všetky obilniny dopĺňajú a posilňujú Slezinu a tým aj dodávajú žalúdky dostatok energie na trávenie potravy.

Keďže ranná nevoľnosť je už príznakom disharmónie v organizme, zvyčajne sa postupne pridružujú ďalšie sprievodné príznaky a objavujú sa ďalšie problémy. Ak je to čo i len trochu možné, je lepšie liečiť ich inými dostupnými metódami a nie liekmi, ktoré môžu oslabiť alebo až poškodiť plod.

Ideálne je už aspoň 6 mesiacov pred otehotnením sa na tehotenstvo pripravovať a posilňovať organizmus – najmä Slezinu-Žalúdok, Obličky, dopĺňať Qi – krv a pripraviť maternicu na prijatie a vyživovanie plodu.

Toto všetko je možné bylinnými odvarmi Tradičnej čínskej medicíny.