Home Články v médiach
Články v médiách

Fytoterapia

BEAUTY & WOMAN,  júl 2010

O tradičnej čínskej medicíne 2. časť

Lliečba bylinnými odvarmi a preparátmi z bylinných odvarovMarcela Klevarová: Fytoterapia

Fytoterapia je základná liečebná metóda Tradičnej čínskej medicíny a na liečbe sa podieľa asi 80%. Pričom akupunktúra, hoci je u nás známejšia, je v TČM doplnkovou metódou a na celkovej liečbe ochorení sa podieľa len 20%.

Liečba bylinami, teda fytoterapia, je známa od pradávna a používali ju všetky národy sveta. U nás v Európe však v období stredoveku systematické informácie o liečení bylinkami postupne upadali do zabudnutia. V Číne sa dochovali praktické vedomosti o liečbe ľudí už z obdobia 3 000 rokov pred Kristom. Vďaka cisárom jednotlivých dynastií sa vedomosti spisovali a tak sa až do našich čias dochovali vzácne lekárske diela so systematicky spracovanými informáciami o jednotlivých bylinách, živočíšnych produktoch a mineráloch, o ich miešaní do liečebných receptúr určených pre konkrétny chorobný stav.
Čítať celý článok...
 

Ako sa pripraviť na leto

LIEK, jún 2010

Ako sa pripraviť na leto

Marcela Klevarová: Ako sa pripravit na letoZ pohľadu Tradičnej čínskej medicíny letu prináleží element oheň a orgán srdce. Zopakujme si aj ostatné ročné obdobia, pretože ako sa budeme cítiť v lete závisí od toho, čo sme robili v obdobiach predtým – v zime a na jar: neskoré leto – zem – slezina/jeseň – kov – pľúca/zima – voda – obličky/jar – drevo – pečeň (oheň rodí zem, v zemi sa rodí kov – hornina, kov rodí vodu, voda zvlažuje drevo, drevo rodí oheň)

 
Čítať celý článok...
 


Stránka 5 z 8