Home Články v médiach
Články v médiách

Je TČM alternatívnou medicínou? 2.časť

Zdravie.sk, marec 2011

yinjang2

Čo teda klienta čaká, keď sa rozhodne využiť Tradičnú čínsku medicínu?

Na prvom stretnutí terapeut TČM diagnostikuje klienta tradičnými postupmi a to kladením otázok, vyšetrovaním pulzu a jazyka. Terapeuta zaujíma dôvod návštevy – teda to, čo aktuálne trápi klienta a chce riešiť, všetky predchádzajúce ochorenia a samozrejme všetky pocity sprevádzajúce stav, prípadné bolesti po tele a iné. Popis by mal byť chronologický, aby terapeut pochopil vývoj disharmónie tela v čase. Dôležitá je každá poznámka, hoci aj z pohľadu klienta nepodstatná. Klient by mal upozorniť na všetky užívané lieky a liečené choroby, aby ich mohol terapeut zohľadniť. Toto prvé spoločné sedenie trvá zvyčajne dve hodiny, počas ktorých si terapeut urobí prvotný názor na stav klienta. Terapeut po ukončení úvodného sedenia hodnotí získané poznatky a z nich určuje patológiu v organizme a príslušnú liečebnú metódu. Na základe určenia liečebnej metódy môže stanoviť  konkrétny recept z bylinných zmesí, prípadne AKU stimulačné metódy. Súčasťou sedenia, alebo opakovaných konzultácií a terapií sú aj rady v oblasti dietetiky a cvičenia. Klienti postupom času pochopia, čo je dôležité si na vlastnom tele všímať a dopĺňajú tak informácie o celkovom reálnom stave svojho organizmu, čo je pre úspech liečby veľmi dôležité. V priebehu liečby sa stav priebežne mení a na základe toho sa musí upravovať aj liečba a to najmä pri akútnych problémoch. Preto pravidelné stretávanie sa terapeuta s klientom má svoj podstatný význam.

Čítať celý článok...
 

Je TČM alternatívnou medicínou?

Zdravie.sk, marec 2011

yinjangTradičná čínska medicína u nás často označovaná ako alternatívna medicína, spolu napríklad s vonnou terapiou, muzikoterapiou, hypoterapiou, kineziológiou, vodoliečbou – šľapacou terapiou, liečbou pijavicami, včelami alebo mäsožravými rybkami...

Je Tradičná čínska medicína naozaj alternatívnou medicínou?

Na rozdiel od ostatných alternatívnych liečebných metód, je TČM ucelený systém znalostí, diagnostických a liečebných metód na celkovú harmonizáciu a v prípade nutnosti aj liečbu organizmu. Tento ozdravný systém má zdokumentované a zachované korene už spred 3 000 rokov pred n.l., kedy sa počas existencie jednotlivých čínskych dynastií na cisárskom dvore Tradičná čínska medicína vyvíjala a zistené poznatky sa systematizovali a spisovali. Vďaka práci tých najlepších majstrov vo svojom odbore sa zachovali celé rozsiahle diela zaoberajúce sa okrem iných oblastí života aj zdravím, metódami diagnostiky a liečby, zatrieďovaním charakteru a liečivých účinkov jednotlivých bylín, princípmi tvorby a popisom štandardných a osvedčených bylinných receptúr.

Čítať celý článok...
 


Stránka 1 z 8