Home Aktuálne články
Aktuálne

Celulitída, problém žien

Viac ako 85% žien má celulitídu na určitej časti tela, najčastejšie v oblasti stehien, zadku a brucha. Tento problem je vnímaný skôr z estetického hľadiska ako zo zdravotného. Celulitída je ukladanie sa podkožného tuku v tukových bunkách. Tukové bunky ležia v podkoží ako pláty. Buď sú spľasnuté, alebo sa začnú plniť a každá bunka sa zväčšuje ako malý balónik. Vrstva buniek potom vytvorí plastický obraz tzv. “pomarančovej kôry”. Tvorba celulitídy vôbec nesúvisí s obezitou alebo nedostatkom pohybovej aktivity. Aj chudé ženy a aj športovkyne často majú celulitídu.

Z pohľadu západnej medicíny za tvorbu celulitídy u žien je zodpovedný hormón estrogén a katecholamín, ktoré podporujú tvorbu celulitídy spolu s nadmerným stresom a emóciami ako starch, túžba, úzkosť, nepokoj. Daná je aj genetickou predispozíciou.

 

Čítať celý článok...
 

Tradičná čínska medicína a imunita

V histórii TČM sa prvý krát stretávame so zdokumentovaným výrazom imunita v 18. storočí. Zmienky o očkovaní proti kiahňam pochádzajú zo 16. storočia z obdobia dynastie Ming. Ako očkovaciu látku používali zoschnuté chrasty pomleté na prášok, ktorý sa vdychoval pomocou striebornej dutej trubičky. Ale už v Knihe základných otázok “Su Wen” (okolo 11 stor.pred.n.l.) kladie Žltý cisár otázku o epidemických ochoreniach. Jeho lekár Qi Bo odpovedá, že k tomu, aby sa organizmus vedel brániť proti takýmto ochoreniam, musí byť jeho “zdravá Qi” v plnej sile.

Podľa konceptu TČM je prirodzená odolnosť organizmu voči ochoreniam a schopnosť samoopravných mechanizmov popísaná ako harmonická cirkulácia toku zdravej energie telom, ktorú nazývame “Zheng Qi”. Základom je holistický prístup k človeku, kde celková stabilita a harmónia organizmu je podstatou zdravia. Akékoľvek vychýlenie z rovnovážneho stavu je príčinou vzniku chorôb.

Čítať celý článok...
 


Stránka 7 z 14