Home Aktuálne články
Aktuálne

Príčiny neplodnosti u žien z pohľadu TČM

Neplodnosť u žien poznáme primárnu, keď sa ženám nepodarí s partnerom napriek snahe otehotnieť do 2 rokov. Poznáme ešte sekundárnu neplodnosť u žien, ktoré už porodili, ale sa im nedarí otehotnieť opäť aspoň 2 roky.

Nie je náhoda, že s neplodnosťou sa častejšie stretávame v Európe ako v Ázii. Dnes je už samozrejmosťou, že pri probléme s neplodnosťou sa prvotnému vyšetreniu na príčiny neplodnosti podrobujú obaja partneri, aby sa zistilo, či je problém u ženy alebo u muža. Ak je muž a jeho spermie v poriadku, liečba sa zameriava na ženu. Niekedy ale vyšetrenia neodhalia žiadnu príčinu, ktorá by bránila žene otehotnieť, ale napriek tomu sú všetky pokusy márne.

Čo je podľa TČM dôležité na to, aby žena vôbec otehotnela a bola schopná donosiť plod?
Predpokladom je, aby sa oplodnené vajíčko uchytilo v maternici a začalo sa vyvíjať v plod. A na to musia byť podľa Tradičnej čínskej medicíny splnené dve základné podmienky. V maternici musí byť dostatočne teplo a musí byť dostatočne vyživovaná krvou.

Čítať celý článok...
 

Úzkosť - novodobé ochorenie

Úzkosť - novodobé ochorenie

V poslednej dobe často dostávam otázku, či je TČM schopná liečiť úzkostné stavy. Z pohľadu západnej medicíny patria úzkostné stavy do oblasti psychológie a psychiatrie a liečia sa najčastejšie antidepresívami. Dlhodobé užívanie antidepresív, však pre ich typické vedľajšie účinky nie je vhodné a poškodzuje pečeň, čo v konečnom dôsledku pôvodné problémy ešte zhoršuje.

Úzkostné stavy sa zväčša začínajú prejavovať u ľudí nad 18 rokov, dvakrát častejšie u žien ako u mužov. Úzkosť nie je choroba. Je to pocit, ktorý vzniká a rastie v človeku ako reakcia na vonkajšie stimuly. Z pohľadu TČM úzkosť nie je spájaná s ochorením mozgu, ale súvisí so stavom a fungovaním vnútorných orgánov. Naša myseľ vyhodnocuje všetky podnety na základe poznaného, na základe našej vnútornej “databázy” už zažitých a poznaných prežitkov. Ak pred nami stoja nové a nepoznané situácie, neistá budúcnosť, alebo ak žijeme v rozpore s našimi očakávaniami a predstavami, naše telo sa začne brániť. Prvotným a vonkajším prejavom disharmónie vnútorných orgánov je emočný prejav. Vieme, že Tradičná čínska medicína prisudzuje každému orgánu určitú emóciu.

Čítať celý článok...
 


Stránka 5 z 14